Меню
м. Київ вул. Євгена Сверстюка, 1 літ П.

Як L-карнітин допомагає в спорті та повсякденному житті?

Як L-карнітин допомагає в спорті та повсякденному житті?

Л-карнітин це популярна харчова, дієтична, спортивна добавка, біологічно активна речовина природного походження. За структурною формулою карнітин (Л-карнітин, l carnitine, левокарнітин) подібний до вітамінів групи В, але, на відміну від них, може синтезуватися в організмі людини. Міжнародна класифікація лікарських засобів відносить карнітин до категорії амінокислот і похідних, у класифікаторі спортивного харчування його відносять до категорії жироспалювачів або виділяють в окрему категорію добавок. Втім, для споживачів не має принципового значення, що таке карнітин, до якої категорії речовин він відноситься. Їх більше цікавить роль карнітину для людського організму. У яких формах випускається Л карнітин, для чого його приймають, які побічні ефекти може мати ця добавка? Читайте далі.

Як діє L-карнітин на організм та для чого він потрібен?

L карнітин має вплив на різні процеси в організмі:

  • виконує транспортну функцію, забезпечує доставку жирних кислот до мітохондрій, де відбувається їх розщеплення;
  • бере участь в енергетичному обміні, метаболізмі речовин, які називають «клітинним паливом»;
  • забезпечує детоксикацію, виведення з організму деяких речовин, що пошкоджують клітини;
  • захищає клітини від апоптозу (запрограмованої загибелі);
  • підвищує адаптаційні можливості організму, витривалість, сприяє швидшому відновленню при перевтомі;
  • стимулює утворення сечовини та знешкодження аміаку, токсичного для нервової системи, мозку та інших тканин;
  • нейтралізує згубні наслідки кисневого голодування, окисного стресу, надмірної активності щитовидної залози (тиреотоксикозу), знижує прояви системного запалення;
  • забезпечує комплексну підтримку серцево-судинної системи;
  • допомагає регулювати баланс різних ліпідів, ліпопротеїдів, тригліцеридів.

Види L карнітину та їхні особливості

Карнітин може існувати у звичайній формі, формі солі чи ефіру. Розглянемо, в яких формах виробники харчових добавок випускають карнітин, для чого рекомендується застосовувати кожну з цих форм.

Неефірні форми – звичайний L-карнітин і сіль винної кислоти (тартрат) – краще засвоюються у ШКТ, швидше надходять до кровотоку та повільніше виводяться, тому довше зберігається висока концентрація цих препаратів у крові. Ефірні форми з ацетильною (ALC) та з пропіонільною (PLC) групою за рівнем кишкової біодоступності поступаються неефірним. Але ефірні групи забезпечують властивість легше проникати у деякі тканини, тому ці форми мають особливі показання до прийому:

  • звичайний л-карнітин і тартат активізують функціонування мітохондрій, що знаходяться у клітинах будь-яких тканин. Тому неефірні форми рекомендовані для покращення енергетичного обміну, розщеплення жирів;
  • при цьому сольова форма (L-карнітину тартрат) відрізняється кращою біодоступністю – швидкість і відсоток засвоєння вищі, ніж у звичайного Л-карнітину. Ця добавка популярна у спортивній медицині для прискорення відновлення після виснажливих тренувань і полегшення м’язового болю;
  • ацетил-L-карнітин (ALC) легше проникає через гематоенцефалічний бар’єр, потрапляє до тканин мозку, де підтримує активність нейромедіаторів. Ця добавка рекомендована для покращення мозкового кровопостачання, підтримки нервових клітин при порушеннях функціонування ЦНС, зниженні розумової працездатності. Також ALC має виражену антиоксидантну активність, використовується у репродуктології для підвищення якості, життєздатності чоловічих і жіночих статевих клітин. Варто згадати, що ефект після вживання добавки ALC є нетривалою – ця ефірна форма виводиться нирками у 2-4 рази швидше, ніж сольові;
  • пропіоніл-L-карнітин (PLC )випускається у формі гідрохлоріду (PLC HCl) або у поєднанні з амінокислотою гліцином (GPLC). Обидві форми найактивніше проникають у тканину скелетних і серцевого м’язів, тому позиціонуються виробниками як особливо ефективні для підтримки серцево-судинної системи та покращення спортивних результатів. У комбінації з гліцином позитивний вплив пропіонілкарнітину на серцевий м’яз стає більш вираженим.

Корисні властивості Л карнітину для здоров'я

Розглянемо детальніше, як працює l carnitine, для чого його використовують у спортивному харчуванні, медицині та повсякденному житті.

Вплив Л-карнітину на схуднення

Найчастіше Л-карнітин позиціонують як жироспалювач. Адже він забезпечує проникнення довголанцюжкових жирних кислот через мембрану мітохондрій. Всередині мітохондрій жири окислюються, спалюються. Карнітинова недостатність загрожує розвитком мітохондріальної дисфункції, внаслідок чого уповільнюється ліпідний обмін та утворюються жирові відкладення.

Але твердження, що карнітин це жироспалювач для ледачих, є невірним. Прийому цієї добавки недостатньо для схуднення, Л-карнітин як жироспалювач працює в комплексі з фізичними навантаженнями, раціональним збалансованим харчуванням.

Як L-карнітин покращує результати спортсменів?

Одночасно з окисленням жирних кислот у мітохондріях відбувається синтез АТФ. Це основне джерело клітинної енергії, що необхідна для будь-якої людини, а для спортсменів – особливо. Адже без вироблення достатньої кількості АТФ їм просто забракне енергії для тренувань. Основним джерелом енергії для скорочення м’язових волокон є запаси глікогену в самих м’язах, але вони досить швидко вичерпуються. Завдяки транспортній функції, яку виконує карнітин, м’язи отримують значну частку енергії за рахунок спалювання жирів, тому запасів глікогену вистачає на триваліші тренування. Окрім забезпечення енергетичних потреб L-карнітин покращує кровопостачання м’язів, забезпечує підтримку серцево-судинної, дихальної, нервової системи, що при заняттях спортом зазнають підвищених навантажень.

Л карнітин має вплив на організм спортсменів-початківців і професіоналів з багаторічним стажем, але цей вплив різний:

  • початківцям ця добавка допомагає збільшити витривалість, підвищити рівень навантажень;
  • «просунуті» спортсмени вживають її для швидкого відновлення після інтенсивних навантажень на змаганнях, реабілітації після травм і захворювань (особливо ефективним є Л-карнітин тартрат).

Анаболічний ефект карнітину наразі вивчається, вплив добавок цієї категорії на нарощування м’язової маси та об’єму поки що не підтверджений, але бодібілдери практикують прийом карнітину в комплексі з коензимом Q10 для набору сухої м’язової маси.

Як L карнітин покращує здатність до зачаття в чоловіків?

Л карнітин для чоловіків важливий не лише як речовина, що активізує енергетичний обмін і підвищує фізичну витривалість спортсменів. Репродуктологи підтверджують вплив карнітину на кількість, якість та рухливість сперматозоїдів. Л-карнітин:

  • блокує механізм загибелі клітин, завдяки чому збільшується кількість статевих клітин-попередників, що проходять усі етапи дозрівання та перетворюються на повноцінні зрілі сперматозоїди;
  • захищає від окисного та метаболічного стресу, що згубно впливає на життєздатність сперматозоїдів;
  • транспортує жирні кислоти до мітохондрій, що містяться в тілі кожного сперматозоїда. Завдяки цьому виробляється енергія, необхідна для рухів джгутика (хвоста) сперматозоїда, клітини стають достатньо рухливими, щоб подолати шлях до зустрічі з яйцеклітиною;
  • стабілізує акросому, що розташовується у верхній частині головки сперматозоїда та містить ферменти, необхідні для розчинення захисної оболонки яйцеклітини, створення умови для злиття статевих клітин. При великій кількості сперматозоїдів з дефектами акросом запліднююча здатність сперми знижується.

Чому вагітним може бути корисний карнітин?

Не менш важливим є Л карнітин для жінок з порушеннями репродуктивної функції. Його в складі комплексної терапії часто призначають пацієнткам з ендометріозом, синдромом полікістозних яєчників, аменореєю. Також ця добавка рекомендована жінкам пізнього репродуктивного віку, що проходять підготовку до програм ЕКЗ. Користь карнітину при плануванні вагітності доведена дослідженнями. Він:

  • регулює продукцію статевих гормонів;
  • стабілізує клітинні мембрани, забезпечує захист від окисного стресу та покращує якість яйцеклітин (ооцитів).

При вагітності активізується виведення Л-карнітину з організму, його концентрація в плазмі крові та тканинах знижується, тому у вагітних досить часто з’являються ознаки карнітинової недостатності. А здатність Л-карнітину стимулювати жировий обмін і процеси детоксикації, антиоксидантна активність, підтримка серцево-судинної системи в цей період особливо важливі.

Чому ж в інструкціях, як пити Л карнітин, серед протипоказань до вживання цієї добавки вказуються вагітність і період лактації? Це не означає, що карнітин має тератогенний вплив (може спровокувати внутрішньоутробні патології) або підвищує ризик ускладнень вагітності, її переривання. Просто вплив Л-карнітину на організм вагітної жінки, перебіг вагітності та розвиток плоду поки що недостатньо глибоко досліджений, тому виробники добавок застерігають від їх прийому. Але гінеколог чи терапевт можуть рекомендувати вагітній Л-карнітин.

Зокрема, на користь Л-карнітину для вагітних свідчать дослідження ефективності лікування пізньої фетоплацентарної недостатності. Одна група пацієнток отримувала базисну медикаментозну терапію, в другій її доповнили Л-карнітином. За результатами доплерометрії, покращення кровопостачання плаценти та плоду в другій групі було більш вираженим.

Роль Л карнітину в профілактиці серцево-судинних захворювань

Серед різних впливів Л-карнітину на організм найкраще вивчене його значення для серцево-судинної системи. Зокрема, доведено, що:

  • препарати з Л-карнітином знижують ризик виникнення шлуночкових аритмій у пацієнтів, що перенесли інфаркт міокарду. Це обумовлено тим, що карнітин впливає на чутливість рецепторів до апеліну, речовини з функцією регулятора скорочення м’язових волокон і серцевого ритму;
  • карнітин відіграє провідну роль у нормалізації жирового обміну, отже, знижує ризик дисліпідемії (порушення співвідношення ліпопротеїнів низької та високої щільності, тригліцеридів), що є основним чинним фактором атеросклерозу;
  • протизапальна активність карнітину корисна при міокардиті та інших серцево-судинних патологіях, що супроводжуються підвищенням рівня медіаторів запалення;
  • нарешті, активізація вироблення енергії у мітохондріях і покращення енергозапезпечення тканин сприяє швидшому відновленню пацієнтів після операцій на коронарних судинах, гострих кардіологічних патологій.

Важливо! Деякі дослідження відмічають зв’язок між вживанням високих доз Л-карнітину та підвищенням концентрації у плазмі крові ТМАО – речовини, що вважається фактором ризику атеросклерозу та інших серцево-судинних патологій. (ТМАО є метаболітом триметиламіну, який кишкова мікрофлора синтезує з використанням карнітину). Тому приймати Л-карнітин у терапевтичному дозуванні можливо лише за призначенням лікаря.

Як L-карнітин підтримує здоров'я дітей?

В інструкціях до більшості препаратів з карнітином вказується вікове обмеження: для дорослих і дітей старше 12 років. Деякі виробники рекомендують вживати добавки лише підліткам, яким вже виповнилось 16 років. Але Л-карнітин міститься у складі материнського молока, сама природа «призначила» його немовлятам, звідки ж таке обмеження? Тут така сама ситуація, що з вагітністю та лактацією: мало клінічних досліджень, не доведено, що Л карнитин для дітей є безпечним (втім, докази, що він може нашкодити дитячому організму, також відсутні). Виробники просто уникають відповідальності та не беруть до уваги досвід успішного використання карнітину педіатрами та неонатологами. Добавки та лікарські препарати, що містять цю речовину:

  • покращують стан недоношених немовлят і малюків після родової травми;
  • використовуються у складі комплексної терапії дітей з відставанням фізичного розвитку, дефіцитом маси тіла, м’язовою слабкістю, зниженням чи припиненням рухової активності;
  • допомагають знизити вираженість проявів вегетосудинної дистонії у дітей та підлітків;
  • підвищують адаптивні можливості організму, стресостійкість у підлітків з психоемоційною нестабільністю, обумовленою гормональним сплеском.

Але давати L-карнітин дітям з власної ініціативи не варто, цю добавку має призначати лікар.

Що потрібно знати про побічні ефекти L-карнітину?

У такої речовини як Л карнітин побічні ефекти практично відсутні, адже це природна речовина, що синтезується в організмі. Але варто взяти до уваги таку інформацію:

  • існують люди з гіперчутливістю до карнітину або допоміжних речовин, що входять до складу добавок. У них можлива реакція непереносимості, зазвичай у формі розладів травлення: печії, болю та спазмів у животі, нудоти, блювання, діареї;
  • у пацієнтів з нирковою недостатністю виведення карнітину з організму уповільнюється, тому він може накопичуватись і спричиняти інтоксикацію, розлади травлення, м’язову слабкість;
  • досить рідкісний побічний ефект – судомні напади в пацієнтів, що раніше не страждали на цю патологію, та збільшення їх частоти, важкості в пацієнтів з судомною активністю в анамнезі.

Природні джерела карнітину в раціоні

Л-карнітин не обов’язково приймати у формі добавок, можливо збалансувати раціон для забезпечення потреби у цій речовині. Основними джерелами карнітину є продукти тваринного походження. Далі перераховані продукти з найвищим вмістом Л-карнітину на 100 г:

  • яловичина та телятина, конина;
  • куряча печінка;
  • баранина;
  • свинина, м’ясо птиці (індички, качки);
  • м’який сир, йогурт;
  • курятина;
  • лосось.

Серед рослинних продуктів рекордсменом за вмістом Л-карнітину є авокадо, у цих плодах карнітину навіть більше, ніж у приготованому лососі. Вміст карнітину в сушених грибах приблизно такий самий, як у фарші зі свинини. Значно нижчим є вміст цієї речовини в зеленій цибулі, сирій картоплі, свіжих грибах, кабачках, твердих і напівтвердих сирах, яйцях.

Рекомендації щодо прийому добавок з L-карнітином

У якій кількості потрібен вашому організму Л карнітин, як приймати добавки з цією активною речовиною? Дозування значною мірою залежить від особливостей харчування – «м’ясоїди» можуть за потреби доповнювати свій раціон добавками, а для вегетаріанців і веганів добавки є основним джерелом Л-карнітину. Також має значення мета прийому:

  • профілактичне дозування – 1-2 г на добу;
  • терапевтичне дозування (при серцево-судинних захворюваннях, дисліпідеміях, цукровому діабеті, метаболічному синдромі та ожирінні, захворюваннях печінки) – 2-3 г на добу.

Добавки Л-карнітину мають клінічну ефективність лише при достатньо тривалому прийомі. При більшості станів, пов’язаних з карнітиновою недостатністю, їх необхідно регулярно вживати мінімум протягом 12 тижнів. Дозування та тривалість прийому з терапевтичною метою має визначати лікар.

Часто карнітин входить до складу комплексних добавок, особливості прийому яких залежать від складу. Тому варто вивчати інструкцію та дотримуватись рекомендацій виробника.

Висновки

Л карнітин, користь якого підтверджують численні дослідження, має позитивний вплив на функціонування практично всіх органів і систем людського організму – ЦНС, серцево-судинної, ендокринної, сечостатевої, травної системи, опорно-рухового апарату. Препарати Л-карнітину призначають кардіологи, репродуктологи, дерматологи, неонатологи та педіатри, гепатологи та інші лікарі в складі комплексної терапії різних захворювань і реабілітації пацієнтів. Профілактичний прийом різних дієтичних добавок з Л-карнітином рекомендований людям, що зазнають інтенсивних фізичних і розумових навантажень, особам з уповільненим метаболізмом, схильністю до набору ваги. Основними природними джерелами Л-карнітину та речовин, необхідних для його синтезу, є м’ясо та інші тваринні продукти, тому людям, що вживають переважно рослинну їжу, необхідно компенсувати дефіцит карнітину за допомогою добавок.

Джерела

Kaneko M., Fukasawa H., Ishibuchi K., et all. L-carnitine improved the cardiac function via the effect on myocardial fatty acid metabolism in a hemodialysis patient. Intern Med. 2018; 57(24):3593-3596. doi: 10.2169/internalmedicine.1055-18.

Guarnieri G. Carnitine in maintenance hemodialysis patients. J Ren Nutr. 2015 Mar;25(2):169-75. doi: 10.1053/j.jrn.2014.10.025. Epub 2015 Jan 15. PMID: 25600394.

Longo N., Frigeni M., Pasquali M. Carnitine transport and fatty acid oxidation. Biochim Biophys Acta. 2016;1863(10):2422-35. doi:10.1016/j.bbamcr.2016.01.023.

Agarwal A.,Sengupta P., Durairajanayagam D., et al. Reproductive Biology and EndocrinologyRole of L-carnitine in female infertility. Reproductive Biology and Endocrinology (2018) 16:5. DOI 10.1186/s12958-018-0323-4.