Меню
м. Київ вул. Євгена Сверстюка, 1 літ П.

Вітаміни для літнього періоду: що варто приймати

Вітаміни для літнього періоду: що варто приймати

Сорок два — саме стільки вітамінів та мікроелементів людині потрібно щодня. Без цієї кількості людський організм не може нормально функціонувати. Прийом вітамінних комплексів особливо рекомендується навесні, коли необхідним речовинам важко засвоюватись. Але чи є ця потреба влітку? Свіжі фрукти та овочі легкодоступні, і, здається, простого додавання їх до раціону достатньо, щоб вирішити всі проблеми. Але навіть у теплу погоду багато людей скаржаться на підвищену втому, сонливість, порушення сну та інші тривожні розлади. Ці симптоми можуть бути пов'язані з дефіцитом вітамінів. В цій статті ви дізнаєтесь які вітаміни потрібні організму влітку щоб зміцнити своє здоров’я.

Що таке гіповітаміноз і чому він виникає влітку?

Гіповітаміноз – це хворобливий стан, спричинений дефіцитом одного або кількох вітамінів. Він може призвести до серйозних порушень функції організму. Якщо вчасно не розпочати лікування, Такий стан переростає в авітаміноз, тобто повний дефіцит певних груп низькомолекулярних органічних сполук

Зазвичай розрізняють такі форми гіповітамінозу:

  • прегіповітаміноз, при якому дефіцит можна виявити за допомогою лабораторних досліджень;
  • гіповітаміноз, коли у пацієнта проявляються перші ознаки відхилення: втома, зниження імунної функції, сонливість;
  • дефіцит вітамінів, який викликає важкі розлади та має виражені симптоми.

Організм отримує вітаміни із зовнішніх джерел і частково синтезує їх сам. Наприклад, вітамін D виробляється під впливом сонячного світла, а кишкові бактерії забезпечуються вітаміном K та деякими вітамінами групи B. Решта надходить з їжі. Збалансоване харчування допомагає регулярно поповнювати запаси.

Чому дефіцит вітамінів виникає влітку? Розглянемо основні причини:

  • Раціон містить менше свіжих фруктів та овочів взимку та навесні.
  • Тривале зберігання руйнує деякі поживні речовини
  • В холодні місяці брак сонячного світла порушує синтез вітаміну D.
  • Підвищене навантаження на організм: холод, стрес, сезонні хвороби.

Ці запаси поступово виснажуються, але не поповнюються. Дефіцит вітамінів та нестача інших важливих речовин переважно вражає дітей (через інтенсивний ріст), людей, похилого віку, які мають хронічні захворювання і піддаються тривалому впливу стресових ситуацій.

Важливо! Вітаміни А, Е, і Д мають здатність накопичуватися в організмі, тому можуть спричинити гіпервітаміноз. Обов’язково слід дотримуватися рівня їхнього контролю.

Причини зниження рівня вітамінів влітку

Ключовий фактор – відсутність збалансованого харчування, коли до організму не надходять необхідні вітаміни. Багато мінералів синтезуються організмом, але їх концентрації не завжди достатні для виконання їхніх функцій. Крім того, деякі речовини потрапляють в організм лише з їжею. Тому різні фактори можуть призвести до дефіциту. Розглянемо головні причини зниження

Вплив незбалансованого харчування

Напівфабрикати, консерви, солодощі та рафіновані продукти дають відчуття ситості, але не задовольняють потреби організму. Вони містять мало вітамінів, але багато цукру, солі, насичених жирів та консервантів. В результаті організм отримує «порожні калорії» замість корисних речовин.

Вплив способів обробки продуктів на вміст вітамінів

Восени та взимку в меню менше свіжих овочів, фруктів та зелені. Більшість людей вважають за краще вживати консервовані овочі. Хоч фрукти та овочі і присутні в раціоні, їхня харчова цінність зменшується. Вітаміни, особливо С та В, поступово руйнуються внаслідок тривалого зберігання, заморожування та термічної обробки.

Вплив алкоголю на дефіцит вітамінів в організмі

Під час вживання алкоголю етанол, що міститься в ньому, не лише перешкоджає засвоєнню вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин, але й виводить ті, що вже присутні в організмі – саме тому зловживання алкоголем призводить до гострого дефіциту.

Проблеми травлення як причина дефіциту вітамінів

Навіть якщо ваш раціон містить достатню кількість вітамінів, це не гарантує, що ваш організм їх отримує. Шлункові та кишкові захворювання, а також знижена кислотність шлунка погіршують їх засвоєння. Вітаміни просто проходять через організм, не приносячи жодної користі.

Роль сонячного світла у синтезі вітамінів в організмі

Єдиний вітамін, який виробляється в організмі під дією ультрафіолету – жиророзчинний вітамін D. Батьків турбує питання, чи потрібно давати вітамін Д влітку дітям, коли в цей період достатньо сонячного світла. Насправді, через сонцезахисні креми, одяг сонце практично не потрапляє на шкіру і синтез вітаміну D різко знижується. Нестачу вітаміну D складно компенсувати лише продуктами, тому педіатри радять додавати додатково до раціону вітамін Д в формі крапель або желейок.

Стрес, погані умови навколишнього середовища, шкідливі звички та навіть клімат можуть негативно впливати на засвоєння мікроелементів, що містяться в їжі, або збільшувати їх засвоєння організмом. Потреби в мікроелементах можуть змінюватися протягом життя: інтенсивні фізичні навантаження або психологічний стрес часто призводять до дефіциту вітамінів та мінералів у жінок під час вагітності та годування груддю.

Які симптоми свідчать про дефіцит вітамінів влітку?

У випадках дефіциту вітамінів порушення в організмі більш виражені. Гіповітаміноз, легкий дефіцит, не викликає таких серйозних симптомів. Залежно від відсутнього вітаміну або мікроелемента, симптоми можуть включати:

  • Вітамін А: дефіцит ретинолу проявляється проблемами з зором та шкірою. Симптоми включають розмитий зір при слабкому освітленні та погіршення сприйняття яскравого світла. Стан шкіри погіршується, вона стає сухою та схильною до інфекцій. Також зростає ризик бронхіту та риніту.
  • Вітамін B1: нестача викликає низку симптомів, відомих як бері-бері. До них належать головний біль, слабкість, швидка втома, поколювання та оніміння в кінцівках. Інші симптоми включають нестійкість під час ходьби, прискорене серцебиття, біль у серці, нудоту та закреп.
  • Вітамін B2: симптоми проявляються у вигляді пошкодження губ та слизової оболонки рота. Можуть виникнути тріщини в куточках рота, потріскана шкіра та стоматит. Водночас шкіра стає тоншою, а іноді втрата ваги відбувається навіть без змін у раціоні.
  • Вітамін B6: дефіцит проявляється себорейним дерматитом та сухістю шкіри, почервонінням язика та тріщинами в куточках губ.
  • Вітамін B12: відсутність проявляється онімінням кінцівок, судомами у маленьких дітей. Дефіцит ціанокобаламіну часто призводить до анемії, яка проявляється слабкістю, блідістю, запамороченням, тахікардією, задишкою та шумом у вухах.
  • Вітамін С: хвороба цинга характеризується кровоточивістю та набряком ясен, м’язовою слабкістю, появою синців на тілі, а також болями у ногах під час ходьби;
  • Вітамін D: найпоширеніший дефіцит, який вражає як дітей, так і дорослих. У дитинстві це призводить до рахіту та порушень росту. Якщо не приймати вітамін д влітку то, наприклад у людей похилого віку, може збільшитись ризик переломів або деформації кісток. Відсутність вітаміну проявляється безсонням, слабкістю, судомами в нижніх і верхніх кінцівках, а також втратою апетиту.
  • Вітамін Е: є важливим компонентом репродуктивної системи, тому його відсутність може призвести до труднощів із зачаттям. Крім того, дефіцит токоферолу може стати причиною м'язової дистрофії, порушень зору, а також проблем з волоссям, шкірою та нігтями.
  • Вітамін K: відсутність призводить до посилення носових, шлункових та підшкірних кровотеч.

Увага! Не варто приймати мінерали та вітаміни без консультації лікаря, щоб не привести до дисбалансу організм. Без додаткових лабораторних досліджень може прийматися тільки вітамін Д в профілактичній дозі.

Хто потребує особливої уваги до вітамінного балансу?

Насамперед у теплу пору року рекомендовані антиоксиданти. Сонце — не тільки джерело життя на Землі та вітаміну D, а й головний фактор старіння. Промені UVA роблять для шкіри оксидативний стрес: під цим впливом утворюються вільні радикали, що порушують клітинні мембрани шкіри, а також прискорюють процес старіння. Тому головні друзі в літній період — це тріо вітамінів-антиоксидантів: А, С та Е. Але є певна категорія людей, яка повинна приділити особливу увагу вітамінному балансу.

  • Люди похилого віку: з віком засвоєння вітамінів погіршується, тому додатковий комплекс підтримає здоров’я.
  • Вагітні та жінки, що годують: влітку виникає навантаження на організм цієї категорії людей, тому вітаміни важливі як для дитини, так і майбутньої матусі.
  • Діти: зростання та розвиток в літній сезон без вітамінного комплексу — відсутність фундаменту для міцного здоров’я в майбутньому.
  • Спортсмени: вітаміни та мінерали відіграють важливу роль для відновлення та підвищенні рівня енергії.
  • Люди з ослабленим імунітетом: ця категорія саме влітку потребує вітамінів після холодних місяців.
  • Вегетаріанці та вегани: їм додатково треба вживати залізо та вітаміни групи В.
  • Ті, хто дотримується дієти: певні обмеження можуть призвести до нестачі мінералів.

Сучасна людина лише з раціону не отримує і половини необхідних вітамінів для нормального функціонування організму. Для вирішення цієї проблеми можна приймати збалансовані вітамінні комплекси.

Рекомендовані вітаміни для літнього сезону

Влітку нам потрібні вітаміни С, А, Е та групи В. Хоча вітаміни С та А можна отримувати в достатній кількості протягом усього життя завдяки збалансованому харчуванню (більше цитрусових, зелених листових овочів та овочів), решта є проблематичною. Люди віддають перевагу свіжим продуктам і часто уникають м’яса, субпродуктів, морепродуктів, зернових, овочів та вершкового масла. Для тих, хто хоче запастись вітамінами влітку компанія Sporter пропонує великий асортимент за такими групами:

  1. Окремі вітаміни. На сайті представлений широкий асортимент дієтичних добавок – від окремих вітамінів до мінералів. Максимальну ефективність та позитивний вплив на організм нададуть такі продукти – Biotin 10000 мкг, D3 200MO, вітамін C.
  2. Комплексні препарати. Грамотно продумані співвідношення та пропорції складових для покращення тонусу, зміцнення захисних сил організму, а також для підтримки систем та органів.

Вибір вітамінів влітку залежить від кількох факторів: способу життя, харчування, стану здоров'я та індивідуальних потреб. Дозування препарату також враховується залежно від того, використовується він профілактично чи терапевтично.

Важливо! Вітаміни необхідні для активного способу життя. Якщо ви постійно знаходитесь в стресі, маєте дефіцит сну, ваша робота пов'язана зі значним фізичним або емоційним навантаженням, ваше харчування незбалансоване, або ви палите чи вживаєте алкоголь, тоді вам потрібно більше вітамінів.

Поради щодо вибору літніх вітамінних комплексів

Які вітаміни найкраще підходять на літо, щоб компенсувати дефіцит необхідних поживних речовин та запобігти надмірному споживанню тих, що вже присутні в достатній кількості? Ось деякі рекомендації:

  • Зверніть увагу на склад: літні вітаміни повинні бути багаті на антиоксиданти та з низьким вмістом поживних речовин.
  • Оптимальне поєднання включає вітаміни A, E, C, P, B6 і B12 (важливі вітаміни, якщо ви споживаєте мало продуктів з вмістом фолієвої кислоти).
  • Серед мінералів рекомендується вживати залізо, фосфор, кальцій, магній та цинк.

Ви можете створити власний вітамінний комплекс з окремих харчових добавок або купити товар з готовим поєднанням мікроелементів сайті Sporter. Приймаючи вітаміни влітку в призначеній спеціалістом дозі, ви можете уникнути як дефіциту, так і передозування.

Наукові рекомендації щодо прийому вітамінів влітку

У рамках проекту COSMOS група американських дослідників виявила, що прийом вітамінів може допомогти зберегти когнітивні здібності та пам'ять. Дослідження показує – щоденний прийом вітамінів допоможе захистити від нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера. В Америці мультивітаміни та мультимінерали (MVM), приймає третина дорослих та чверть дітей від всього населення. А українцям в стресовому сьогоденні через військову агресію Росії треба приймати добавки постійно.

Головне, не треба приймати одночасно речовини, які заважають засвоєнню один одного. З одного боку, тому що потреби в них можуть істотно відрізнятися: зрештою, ваш організм є унікальним! З іншого боку, визначальними факторами є спосіб життя (дієта, активність та стрес), а також унікальний склад кишкової флори. Наприклад, у деяких людей швидко утворюється надлишок заліза або міді через високу здатність організму засвоювати їх чи погану здатність виводити, тоді як інші страждають від хронічного дефіциту.

Отже, на закінчення можна сказати, що всі фахівці мають єдину думку – здоровий спосіб життя не може повністю замінити мінерали та вітаміни. Але щоб зберегти якість життя та продовжити його, треба дотримуватись правильного питного режиму, раціонального харчування та активного відпочинку. 

Джерела:

  1. https://www.nccih.nih.gov/health/vitamins-and-minerals
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/