Змішування сироваткового протеїну з коров'ячим молоком може бути не рекомендовано з декількох причин.
Жири, лактоза та вуглеводи, які містяться у молоці, можуть впливати на засвоюваність, дієтичні властивості та смакові якості сироваткового протеїну.
Жири, що містяться в молоці, сповільнюють процес засвоєння сироваткового протеїну.
Це означає, що амінокислоти з сироваткового протеїну абсорбуються повільніше.
Для спортсменів, яким необхідне швидке відновлення м'язів після тренувань, це може бути небажано.
З іншого боку, це може бути корисно для людей, які потребують тривалого відчуття ситості або поступового вивільнення амінокислот для відновлення м'язів.
Вуглеводи (лактоза) і жири, що містяться у коров'ячому молоці, збільшують загальну калорійність напою. Це не бажано для людей, які стежать за вагою або дотримуються дієт з обмеженою кількістю калорій.
Для людей з непереносимістю лактози вживання коров'ячого молока може викликати різні травні розлади, такі як здуття живота, газоутворення, біль у животі та діарея.
Для приготування коктейлів також можна використовувати рослинне молоко, як от соєве, мигдальне, вівсяне.
Ці види молока зазвичай мають нижчий вміст білка порівняно з коров'ячим і можуть бути гарним варіантом для веганів або людей з непереносимістю лактози.
Текстура і смак протеїнового коктейлю може змінюватись в залежності від типу рослинного молока.
Підсумовуючи вищесказане:
- Людям з лактозною неперносимістю та тим, хто не вживає продукти тваринного походження доцільно обирати безлактозний протеїн і змішувати його з водою або рослинними видами молока
- При дотриманні дієти та підрахунку калорій, а також спортсменам які потребують швидшого засвоєння та відновлення після тренувань радимо використовувати воду для змішування
- Тим, хто потребує додаткових калорій та тривалішого відчуття ситості можна використовувати молоко для приготування протеїнового коктейлю